Lidé mohou mít kůži nejrůznější barvy, od prakticky černé až po téměř bílou. Kdo jen trochu zná historii, ví, jaké problémy právě barva kůže způsobila. Rozhodně tedy nezaškodí se podívat, proč v ní existuje tolik různých odstínů.

 

V první řadě je potřeba si říci, že původní barva je černá. Jako druh pocházíme z afrických savan, kde jsme se museli vypořádat se horkým podnebím i slunečními paprsky, před kterými nebylo úniku. A vzhledem k tomu, že jsme o srst díky naší adaptaci na styl lovců specializovaných na lov zvěře štvaním přišli, bylo nutné se chránit jiným způsobem.

 

máme různé barvy kůže

 

Asi každý z nás zná varování kožních lékařů, že dlouhodobé vystavování slunečním paprskům může způsobit rakovinu kůže. To platí dnes stejně jako v dávné minulosti. Bylo tedy nutné se nějakým způsobem adaptovat. Výsledkem byla zvýšená produkce kožního barviva melaninu, které funguje v podstatě jako štít. Čím více jej máme, tím je naše pokožka tmavší a tím méně nám Slunce může ublížit. Zde však vyvstává otázka, proč tedy existuje i bílá barva kůže, když je ta tmavá tak výhodná.

 

Slunce může být i nebezpečné

 

Pravdou je, že velké množství melaninu má i své nevýhody. Jistě, blokuje sluneční paprsky, ale tím také snižuje množství vitaminu D, který díky nim získáváme. V centrální Africe, kde Slunce svítí skutečně intenzivně po celý rok, to není až takový problém. Severnější oblasti jsou na tom však jinak.

 

Proto lidé, kteří se přestěhovali z Afriky na sever do Evropy a Asie, mají nižší množství melaninu. V těchto zeměpisných šířkách jej není tolik potřeba, a naopak je nutné, aby pokožka slunečního záření absorbovala co nejvíce. A čím více na sever jdeme, tím je tento trend znatelnější.

 

Je tedy dobré si uvědomit, že tmavší kůže po opalování je pouze obranný mechanismus pokožky, který se nás snaží chránit před škodlivým zářením. Pokud se na Slunci spálíme, jde ve skutečnosti o radiační popáleniny. A to je také důvod, proč může slunění vést k rakovině kůže, což není něco, co by kdokoliv z nás chtěl. Proto se rozhodně vyplatí používat opalovací krémy.