Bílkoviny jsou pro naše tělo velmi důležité. A nejenom bílkoviny. Samozřejmě, že jsou pro nás důležité i tuky a sacharidy. Ale pokud budeme mít nedostatek bílkovin, mohlo by to znamenat pro naše tělo problém. Bílkoviny mají velký sytící efekt. To znamená, že pokud si dáte jídlo plné bílkovin, udrží vás daleko déle syté, než pokud si dáte porci plnou sacharidů a jen s minimem bílkovin. Vezměte si sami ten rozdíl, když si dáte třeba porci masa, přílohu a zeleninu. Jste déle sytí, než když si dáte talíř těstovin s omáčkou. Proteiny jsou důležité také při hubnutí. Nejen kvůli těmto sytícím efektům. Správný a vyvážený poměr bílkovin usnadňuje vašemu tělu ztrátu tuku a zabraňuje tomu, že místo tuků budete ztrácet své svaly. Což je velmi důležité.

jogurt

Rovněž pokud se naopak snažíte nabrat svalovou hmotu, potřebujete hodně bílkovin. Bílkoviny živí svalstvo a pokud zkombinujete dostatek kvalitních bílkovin a silové cvičení, máte jistotu, že vaše svalová hmota bude nabývat na objemu. Co bychom ale měli konzumovat, abychom měli bílkovin dostatek? Pokud nejste vegetariáni nebo vegani, určitě zařaďte do svého jídelníčku maso. Nejlepší je pro vás bílé maso, tedy drůbež, jako je kuřecí, krůtí. Dobrá je také zvěřina, která má vysoký obsah bílkovin, a naopak nízký obsah tuku. Doporučená je také konzumace ryb a mořských plodů. Zařaďte do svého jídelníčku i vejce. Už dávno neplatí, že byste museli mít z vajec strach kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Z vajec můžete připravit spoustu chutných a nízkokalorických jídel.

vejce

Výborné jsou i mléčné výrobky, hlavně ty s nízkým obsahem tuku. To ale neznamená, že byste si měli vybírat ti odtučněné, naopak, ideální jsou právě polotučné. Pokud nezvládáte doplnit denní dávku bílkovin z běžné stravy, může pro vás být vhodné zařadit nápoje s obsahem proteinu. Takové nápoje jsou skvělou svačinkou, která zasytí a skvěle chutná. Ochutnejte třeba výborné proteinové nápoje Goodly.