Baví vás vÄ›da vÄ›da? Je tady od toho, aby lidé se tÅ™eba pouÄili, aby se tÅ™eba nauÄili, co je to vÄ›da. A do oblasti vÄ›dy se poÄítá jak například umÄ›ní, tak také samozÅ™ejmÄ› zdravotnictví nebo astronomie, ale také matematika a fyzika. Znáte tÅ™eba matfyz? Tohle má můj bratr, můj bratr vystudoval matfyz. Řeknu vám, že je to opravdu hodnÄ› složité. Také nechápu, jak se u nás v rodinÄ› mohl narodit bratr a já, protože já jsem na matematiku úplný analfabet, úplný blázen a skoro až blbeÄek. Já matematice absolutnÄ› nerozumím a nechápu, jak bratr může být zase premiant na matematiku a na fyziku a chemii. Proto vystudoval také matfyz. Já jsem sice vystudovala také vysokou Å¡kolu.

I děti se zajímají o vědu.

Ale je to vysoká Å¡kola historie. A historie mÄ› baví. Myslím si, že mnoho lidí má rádo historii, ale tÅ™eba jí nestuduje kvůli tomu, protože si myslí, že se tím tÅ™eba neuživí. Tohle mi říkala také moje maminka, že bych mÄ›la jít tÅ™eba na uÄitelku, jenomže tohle by mÄ› nebavilo. Nebaví mÄ› pracovat s lidmi a opravdu bych nemÄ›la asi dost nervů na to, abych krotila nÄ›jaké malé dÄ›ti a nebo puberťáky. Proto jsem se dala na studium historie, kde dÄ›lám pÅ™ednášky v muzeích a podobnÄ›. Tak jsem si Å™ekla, že bych mohla studovat vÄ›du, a to hlavnÄ› astronomii a nebo moÅ™ské hlubiny.

Vědu je třeba rozvíjet.

Mořské hlubiny mě také opravdu hodně zajímají a já sama osobně si myslím, že vědci ještě neobjevili opravdu všechna mořská zvířata, taková mořská zvířata, která žijí opravdu na dně v hlubinách moří. A co třeba žije pod tím pískem? Co třeba žije pod tím pískem, které je úplně na dně moře? Může to být třeba klidně i tisíc kilometrů nebo jen sto kilometrů. Já nevím, ale je to opravdu hodně hluboké a myslím si, že mnoho lidí nemá ani ponětí, co se tam skrývá. Já vím, že tam je úplná zima, ale nikdy tam není led, protože se to stále hýbe. Jsou to ty podmořské proudy a je tam prý úplná tma, takže jsou tam takové ryby, které třeba bývají světýlko a nebo jsou úplně slepé. Slepé jako například latimérie podivná.